Probouzející se turistický průmysl v Asii ovlivňuje pomalý návrat čínských turistů na Filipíny, varuje Bank of America

Pomalu se vrací turisté z Číny, což brzdí obnovu turistického průmyslu na Filipínách, varovala Bank of America (BofA) ve své nové zprávě, která zdůrazňuje “nerovnoměrnou” obnovu turismu v Asii.
Jak turistický sektor regionu vstupuje do “poslední” fáze obnovy po úderu pandemie, BofA uvedla, že Filipíny, Čína, Hongkong a Tchaj-wan jsou “naléhaví” v Asii, neboť turistické příjezdy na těchto destinacích se ještě nedosáhly předpandemické úrovně.

Na Filipínách BofA poznamenala, že zahraniční návštěvníci dosahují stále ještě 76 procent předpandemických hodnot z únoru letošního roku, což je mnohem lepší situace než Hongkong s 73,7 procenta nebo Tchaj-wan s 69,6 procent ze srpna 2024.

Čína jako výjimka

Mezi těmi v závěsu podle BofA stojí Čína jako “výjimka”, jelikož její ekonomika byla zahájena později, než tomu bylo u ostatních asijských destinací. Údaje shromážděné bankou ukazují, že zahraniční návštěvníci v Číně dosahují 36,3 procenta pod předpandemickou úrovní k prosinci 2023.

Naopak, pozdější otevření čínské ekonomiky zatížilo obnovu turismu v zemích, které jsou silně závislé na čínských turistech, jako jsou Filipíny a Hongkong.

Údaje shromážděné BofA ukazují, že návštěvnost čínských turistů na Filipínách dosahuje pouze 20 až 30 procent předpandemické úrovně, což je nižší trend než jinde v regionu. A obnova se pravděpodobně neurychlí, jelikož BofA upozorňuje na “změnu preferencí” čínských spotřebitelů.

“Dnešní typický čínský cestovatel projevuje stále větší zájem o objevování domácích měst, která nabízejí jedinečné kulturní zážitky. To rovněž zpomaluje jejich návrat na mezinárodní destinace,” uvedla BofA.

Naproti tomu je turistika nyní zpět na předpandemické síle v Japonsku a Vietnamu, kam se dostává díky slabosti místních měn.

BofA uvedla, že Malajsie, Singapur a Thajsko patří mezi “naděje” v Asii, jelikož v posledních měsících zaznamenaly prudký nárůst mezinárodních příjezdů. Mezitím Indie, Jižní Korea, Austrálie, Nový Zéland a Indonésie jsou v “středu pole”, kde návštěvnost dosahuje zhruba 80 až 85 procent předpandemické úrovně.

Letos předpokládá Filipínská centrální banka (BSP), že příjmy z cestovního ruchu – zdroj dolarů pro ekonomiku – porostou o 50 procent. To by přispělo k předpokládanému přebytku 700 milionů dolarů v roce 2024, což by bylo menší než 3,7miliardový přebytek zaznamenaný v roce 2023.

Dále BofA uvedla, že asijské ekonomiky s oslabujícími měnami budou nadále přitahovat více zahraničních návštěvníků, kteří hledají levné dovolenkové destinace.

“Kolegové zabývající se měnovou politikou očekávají, že měny napříč Asií posílí vůči dolaru v příštích dvou letech, ale zůstanou slabé v historickém měřítku,” uvedla banka.
“Proto si myslíme, že země s oslabujícími měnami, zejména Japonsko, nadále budou přitahovat turisty v blízké a střednědobé perspektivě,” dodala BofA.

Často kladené otázky (FAQ) založené na hlavních tématech a informacích představených v článku:

1. Jaké jsou hlavní země v Asii, které dosud nedosáhly předpandemickou úroveň turistických příjezdů?
– Filipíny, Čína, Hongkong a Tchaj-wan.

2. Jaká je současná situace na Filipínách v obnově turistického průmyslu?
– Zahraniční návštěvníci na Filipínách dosahují 76 % předpandemických hodnot z únoru 2020.

3. Jaké jsou podmínky v Číně v obnově turismu?
– Zahraniční návštěvníci v Číně dosahují 36,3 % předpandemické úrovně k prosinci 2023.

4. Jaká je situace čínských turistů na Filipínách?
– Návštěvnost čínských turistů na Filipínách je pouze 20 až 30 % předpandemické úrovně.

5. Proč se obnova turistů z Číny zpomaluje?
– Čínští turisté projevují stále větší zájem o objevování domácích měst a kulturních zážitků, což ztěžuje návrat na mezinárodní destinace.

6. Jaké země jsou nadějí v Asii v oblasti turismu?
– Mezi naděje v Asii patří Malajsie, Singapur a Thajsko, které v posledních měsících zaznamenaly prudký nárůst mezinárodních příjezdů.

7. Jaké jsou výhledy pro filipínskou ekonomiku a cestovní ruch?
– Filipínská centrální banka předpokládá růst příjmů z cestovního ruchu o 50 % a přebytek 700 milionů dolarů v roce 2024.

Definice klíčových pojmů:

– Obnova turismu: Proces znovunabývání a zotavení se turistického průmyslu po pandemii.
– Předpandemická úroveň: Úroveň turistických příjezdů nebo ekonomické aktivity před začátkem pandemie.
– Závislost na turistech z Číny: Situace, kdy je země silně závislá na příjmech a návštěvnosti turistů z Číny.

Suggerované související odkazy:
Bloomberg – Globální zpravodajská platforma, která pokrývá ekonomiku, finance, trhy a další témata
World Bank – Mezinárodní finanční instituce poskytující půjčky a podporu rozvoje zemí
World Travel & Tourism Council – Světová organizace zaměřující se na turismus a cestovní ruch