Brunej a Thajsko podepsaly dohodu o spolupráci v oblasti obchodu a cestovního ruchu

Brunej a Thajsko dnes podepsaly dvě memoranda o porozumění v oblasti obchodu a cestovního ruchu. První memorandum se týkalo spolupráce mezi Thajským vládním penzijním fondem (GPF) a Brunejskou investiční agenturou (BIA), zatímco druhé memorandum se týkalo spolupráce mezi Ministerstvem turistiky a sportu Thajska a Ministerstvem primárních zdrojů a turismu Bruneje. Tuto informaci zveřejnilo Ministerstvo zahraničních věcí ve svém tiskovém prohlášení.

Král Sultan Haji Hassanal Bolkiah Mu’izzaddin Waddaulah, sultán a Yang di-Pertuan Bruneje, a premiér Srettha Thavisin se zúčastnili podpisu memorand a potvrdili svůj závazek k dalšímu posilování spolupráce mezi oběma zeměmi. Dohodli se na prohloubení spolupráce v oblasti obchodu, investic, halal průmyslu, cestovního ruchu, digitální ekonomiky a výměny lidí.

Součástí dohody je také spolupráce v oblasti cestovního ruchu. Thajsko představilo pilotní program s názvem “Six Countries, One Destination”, který má podporovat regionální spolupráci v oblasti cestovního ruchu. Obě země se také dohodly na spolupráci v oblasti zdravotního a wellness turismu, ekoturismu a muslimsky přívětivého turismu. Dále se dohodly na rozšíření leteckých tras mezi Brunejem a Thajskem.

Diskutovali také o aktuálních regionálních otázkách a potvrdili svoji podporu pro ASEAN. Pokud jde o situaci v Myanmaru, oba lídři vyzvali k mírovému, stabilnímu a sjednocenému řešení prostřednictvím konstruktivního dialogu. Brunej rovněž uvítal thajskou iniciativu pro zvýšení humanitární pomoci.

Často kladené otázky:

1. Která dvě memoranda byla podepsána mezi Brunejem a Thajskem?
– První memorandum se týkalo spolupráce mezi Thajským vládním penzijním fondem (GPF) a Brunejskou investiční agenturou (BIA). Druhé memorandum se týkalo spolupráce mezi Ministerstvem turistiky a sportu Thajska a Ministerstvem primárních zdrojů a turismu Bruneje.

2. Jaké oblasti spolupráce byly dohodnuty mezi oběma zeměmi?
– Obě země se dohodly na prohloubení spolupráce v oblasti obchodu, investic, halal průmyslu, cestovního ruchu, digitální ekonomiky a výměny lidí.

3. Jakým způsobem budou spolupracovat v oblasti cestovního ruchu?
– Brunej a Thajsko se dohodly na spolupráci v oblasti cestovního ruchu. Thajsko představilo pilotní program “Six Countries, One Destination”, který má podporovat regionální spolupráci v oblasti cestovního ruchu. Dohodly se také na spolupráci v oblasti zdravotního a wellness turismu, ekoturismu a muslimsky přívětivého turismu.

4. Jaké další dohody byly uzavřeny mezi Brunejem a Thajskem?
– Obě země se dohodly na rozšíření leteckých tras mezi Brunejem a Thajskem.

5. Jaká je jejich pozice ohledně situace v Myanmaru?
– Lídři Bruneje a Thajska vyzvali k mírovému, stabilnímu a sjednocenému řešení situace v Myanmaru prostřednictvím konstruktivního dialogu. Brunej rovněž uvítal thajskou iniciativu pro zvýšení humanitární pomoci.

Klíčové termíny:

– Memorandum o porozumění: Formální dohoda mezi dvěma nebo více stranami, která stanovuje zásady spolupráce v určité oblasti.

– Investiční agentura: Organizace, která podporuje investice a poskytuje informace a služby pro investory.

– Halal průmysl: Průmysl, který se zabývá výrobou a dodávkami výrobků vhodných pro muslimskou spotřebu, které splňují požadavky islámských zákonů.

– Digitální ekonomika: Ekonomika založená na digitálních technologiích a digitálním obsahu.

– ASEAN: Asociace národů jihovýchodní Asie, regionální politicko-ekonomická organizace sdružující 10 států jihovýchodní Asie.

Sugerované odkazy:

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky
Oficiální stránka ASEAN