Nízké výdaje a obavy z deflace omezují zahraniční cestování během festivalu Songkran

Cestování do zahraničí během festivalu Songkran nebude příliš silné, přičemž to částečně souvisí s vysokými cenami letenek a obavami z deflace. Naopak 21denní kampaň “Vodní festival” pravděpodobně přiláká více zahraničních turistů než trh vnitrostátní. Je to závěr cestovních kanceláří. “Tento svátek již není jako dříve před pandemií dobou největšího cestovního ruchu směrem ven,” řekl Kriangphon Piyaekchai, viceprezident Asociace thajských cestovních kanceláří.

Z důvodu zotavování leteckého průmyslu jsou letenky nadále drahé a tudíž si cestování během Songkranu mohou dovolit pouze cestovatelé s vysokou kupní silou. Ostatní volí vnitrostátní cesty nebo čekají, až budou cestování levnější. Během svátku Songkran se cena pětidenního zájezdu do Japonska pohybuje kolem 40 000 bahtů, což je zvýšení oproti předpandemickému období, kdy byla cena kolem 30 000 bahtů.

Většina thajských cestovatelů se také obává možné deflace, což omezuje jejich výdaje na turismus. Kromě toho existuje omezený počet charterových letů během svátku Songkran, které by uspokojily poptávku po zahraničních cestách. To je rozdílné oproti situaci před rokem 2019, kdy cestovní kanceláře byly nadšené ohledně přidání charterových letů.

Viceprezident Asociace thajských cestovních kanceláří Kriangphon uvedl, že nedávné prodloužení svátku Songkran na pět dní nepomůže stimulovat zahraniční cesty, protože většina cestujících si své cesty rezervovala měsíce dopředu. “Většina dostupných zájezdů do Japonska a Jižní Koreje je již rezervována, zatímco rezervace do Vietnamu a Číny se plní,” dodal.

Podle prezidenta Asociace vnitrostátního cestovního ruchu Chaiyapruka Thongkama se očekává, že 65% thajských turistů bude během festivalu Songkran cestovat vnitrostátně, z toho polovina z nich navštíví své rodné město. Podle něj se vnitrostátní turisté mohou rozhodnout pro prodloužení svých pobytů na 5-6 dní namísto obvyklých 3-4 dní, což přinese prospěch druhořadým destinacím. Nicméně, i přes delší pobyt místní turisté nemusí utrácet příliš mnoho.

Ministr cestovního ruchu a sportu Sudawan Wangsuphakijkosol uvedl, že ministerstvo hodlá požádat vládu o 100 milionů bahtů na uspořádání světového vodního festivalu Maha Songkran 2024 v Bangkoku a ve střední části země od 11. do 15. dubna. Každopádně, podle Chaiyapruka by tento festival neměl přitahovat takový zájem domácích turistů jako zahraničních.

Podle něj by se vláda měla zaměřit spíše na rozvíjení atraktivit, které pomohou udržet cestovní ruch i do budoucna, například řešením problému PM2.5 na severu a severovýchodě země, které odrazuje turismus ve vnitrozemí. Úřady by se rovněž měly zamyslet nad podporou cestovních kanceláří, zejména těch, které se ještě nezotavily z pandemie, dodal Chaiyapruk.

Časté otázky (FAQ) týkající se cestování během festivalu Songkran:

1. Proč nebude cestování do zahraničí během festivalu Songkran příliš silné?
Ceny letenek jsou vysoké a turisté mají obavy z deflace.

2. Jaký dopad má festival Songkran na cestovní ruch?
Cestování během festivalu Songkran je pravděpodobně omezené na vnitrostátní turisty.

3. Proč jsou letenky drahé a kdo si cestování může dovolit?
Zotavování leteckého průmyslu způsobuje vysoké ceny letenek, takže si cestování během Songkranu mohou dovolit pouze lidé s vysokou kupní silou.

4. Jaké jsou ceny zájezdů při festivalu Songkran?
Cena pětidenního zájezdu do Japonska během festivalu Songkran se pohybuje kolem 40 000 bahtů, což je zvýšení oproti předpandemické době.

5. Jaký je dopad možné deflace na cestovní ruch?
Většina thajských cestovatelů se obává možné deflace, což omezuje jejich výdaje na turismus.

6. Jaké jsou důsledky omezeného počtu charterových letů během festivalu Songkran?
Omezený počet charterových letů omezuje zahraniční cesty turistů. Tato situace se liší oproti předpandemické době.

7. Proč prodloužení svátku Songkran na pět dní nezvýší zájem o zahraniční cesty?
Většina cestujících si své cesty rezervovala měsíce dopředu, takže prodloužení svátku nepomůže stimulovat zahraniční cesty.

8. Jaký očekávaný podíl thajských turistů cestuje vnitrostátně během festivalu Songkran?
Očekává se, že 65% thajských turistů bude cestovat vnitrostátně, přičemž mnoho z nich navštíví své rodné město.

9. Jaký je návrh na podporu cestovního ruchu do budoucna?
Navrhuje se zaměřit se na rozvoj atraktivit, jako je řešení ekologického problému PM2.5, a podporu cestovních kanceláří.

10. Jakou podporu plánuje ministerstvo cestovního ruchu a sportu?
Ministerstvo plánuje požádat vládu o financování světového vodního festivalu Maha Songkran 2024, který by se měl konat v Bangkoku a střední části země.

Důležité termíny:
– Songkran: thajský novoroční festival slavený v dubnu
– Deflace: pokles cen v ekonomice
– Charterový let: pronajatý let, který není součástí pravidelné letecké linky
– PM2.5: částice sahající do velikosti 2,5 mikrometru v ovzduší, které mohou mít negativní vliv na lidské zdraví

Související odkazy:
thailand.travel (Oficiální web thajského cestovního ruchu)
bangkokpost.com/travel (Cestovatelské články na Bangkok Post)