Cestování během Zlatého týdne v Japonsku dosahuje rekordního počtu, ačkoliv se jedná o první týden bez cestovních omezení v posledních čtyřech letech

Na vlakových nádražích a letištích v Japonsku byl v pondělí rušný ruch, protože se cestující vraceli ze svých výletů poslední den Zlatého týdne. Poprvé za poslední čtyři roky se cestovatelé nemuseli obávat omezení spojených s pandemií koronaviru a mohli tak naplno využít své jarní svátky.

I přes vyšší náklady vyvolané prudkým poklesem japonského jenu vůči ostatním měnám, se mnoho cestovatelů rozhodlo vydat se do zahraničí téměř rok poté, co japonská vláda snížila rizikovost nemoci COVID-19 na nižší úroveň.

Podle japonských železničních společností dosáhly rychlovlaky Shinkansen v pondělí své maximální kapacity, a to i na vozech bez rezervací, které byly přeplněné. Na některých vlacích tak byla naplněnost dokonce 100 procent.

Na tokijském nádraží byli cestující informováni o zpoždění některých vlaků Shinkansen kvůli přeplněnosti. Mariko Ohira z tokijské čtvrti Ota vyjádřila úlevu, že si s sebou a svým synem rezervovala sedadla na zpáteční cestu z rodičovského domova v prefektuře Yamagata.

Na tokijských letištích Haneda a Narita pozorovali nárůst japonských cestujících, kteří se vraceli domů. Takehito Shibuya, manažer firmy ze Shizuocké prefektury, který cestoval do Tchaj-wanu, řekl: “Překvapilo mě, že všechno bylo drahé” kvůli slabému jenu.

V loňském roce byl koronavirus vládou přeřazen do kategorie infekčních nemocí na úrovni sezónní chřipky, což přispělo ke zlepšení situace a návratu k normálním společenským a ekonomickým aktivitám.

Související témata:
Roční čistý zisk společnosti JAL narostl téměř třikrát díky oživení poptávky po cestování
Japonci volí krátké a levné zahraniční výlety během Zlatého týdne
Počet zahraničních turistů v Japonsku vzrostl v březnu o 68 procent na rekordní úroveň

Časté otázky (FAQ) založené na hlavních tématech a informacích prezentovaných v článku:

1. Co je Zlatý týden?
Zlatý týden je období japonských svátků, které se koná na konci dubna a začátku května. V tomto období mnoho Japonců bere dovolenou a cestuje.

2. Jaká omezení spojená s pandemií koronaviru byla ve výletním období Zlatého týdne?
Proti minulým rokům nebyla v období Zlatého týdne zavedena žádná omezení spojená s pandemií koronaviru, a proto si cestující mohli užívat své jarní svátky bez omezení.

3. Proč se cestovatelé rozhodli vydat se do zahraničí?
Mnoho cestovatelů se rozhodlo vydat se do zahraničí díky snížení rizikovosti nemoci COVID-19 na nižší úroveň japonskou vládou a přestože se zvýšily náklady kvůli prudkému poklesu japonského jenu.

4. Jaká byla naplněnost vlaků Shinkansen?
Podle japonských železničních společností dosáhly rychlovlaky Shinkansen v pondělí své maximální kapacity, včetně vozů bez rezervací, které byly přeplněné a někdy naplněné až 100 procenty.

5. Jaké bylo dopad přeplněnosti na provoz vlaků Shinkansen?
Na tokiském nádraží byli cestující informováni o zpoždění některých vlaků Shinkansen kvůli přeplněnosti.

6. Jaké byly pozorovatelné změny na tokijských letištích Haneda a Narita?
Na tokijských letištích Haneda a Narita byl pozorován nárůst japonských cestujících, kteří se vraceli domů.

7. Proč bylo cestování dražší?
Mnoho cestovatelů si stěžovalo na vysoké náklady kvůli slabému jenu, který zvýšil ceny.

8. Jaký byl vliv přeřazení koronaviru do kategorie sezónní chřipky?
Přeřazení koronaviru do kategorie sezónní chřipky v loňském roce přispělo ke zlepšení situace a návratu k normálním společenským a ekonomickým aktivitám.

Navrhované související odkazy:
Roční čistý zisk společnosti JAL narostl téměř třikrát díky oživení poptávky po cestování
Počet zahraničních turistů vzrostl v Japonsku v březnu o 68 procent na rekordní úroveň