Havajský parlament připravuje klimatickou daň pro turisty

Havajský parlament se chystá schválit klimatickou daň ve výši 25 dolarů pro turisty, kteří navštěvují Aloha stav ve snaze bojovat proti údajnému ohrožení přírodních zdrojů oblasti.

Havaj, který loni navštívilo 9,5 milionu lidí, se zotavuje z ničivých lesních požárů v Lahaině na ostrově Maui, které si vyžádaly nejméně 100 obětí a způsobily škody ve výši přibližně 6 miliard dolarů.

Navrhovaná daň by měla sloužit k ochraně pláží a prevenci požárů, uvedli státní úředníci.

Daň by zavedení turistického ráje následovala cesty dalších turistických skvostů, včetně Řecka, Benátek, Galapážských ostrovů v Ekvádoru, pacifického ostrovního státu Palau, Řecka a Nového Zélandu, které uvalily na turisty poplatky od 1 do 100 dolarů.

V roce 2022 zahájil Green kampaň s návrhem, aby všichni turisté zaplatili poplatek ve výši 50 dolarů za vstup do státu, ale návrh nezískal potřebné hlasy v zákonodárném sboru státu.

“Všechno, co chci udělat, je, aby cestující byli odpovědní a měli kapacitu pomoci platit za dopad, který mají,” řekl Green minulý rok agentuře AP.

“Každý rok dostaneme mezi devíti a deseti miliony návštěvníků, (ale) tady žije jen 1,4 milionu lidí. Těch 10 milionů cestujících by nám mělo pomáhat udržet náš životní prostředí.”

Green řekl Journalu, že očekává, že daň ve výši 25 dolarů by ročně vynesla státu 68 milionů dolarů, které by poté použil na zřízení státního požárního inspektora a k pomoci při předcházení katastrofám.

Někteří zákonodárci se domnívají, že daň by porušovala ústavní ochranu svobodného cestování a namísto toho prosazují celoroční licence nebo vstupenky na návštěvu parků a stezek, které jsou oblíbené u turistů.

Havajští zákonodárci zvažují také další alternativy, včetně zvýšení hotelové daně, která patří mezi nejvyšší v zemi.

Poslanec Sean Quinlan, demokrat, který předsedá Výboru pro cestovní ruch sněmovny, uvedl, že změny v cestovních návycích jsou jedním z důvodů havajského tlaku.

Uvedl, že počet golfových okruhů na jednoho návštěvníka za den klesl o 30% za poslední desetiletí, zatímco pěší turistika se zvýšila o 50%.

Místní na Havaji tvrdí, že nápor turistů působí devastaci na přírodní zdroje státu.

Lidé rovněž vyhledávají dříve neznámá místa, která viděli někoho zveřejnit na sociálních sítích. Stát nemá peníze na správu všech těchto míst, řekl Quinlan.

“Už to není jako před 20 lety, kdy jste přivezli rodinu a navštívili možná jednu nebo dvě slavné pláže a šli jste vidět Pearl Harbor a to bylo všechno,” řekl Quinlan.

FAQ:

1. Co je Havajská klimatická daň?
Havajská klimatická daň je navrhovaná daň ve výši 25 dolarů, kterou by turisté museli platit při návštěvě ostrova. Tato daň by měla sloužit k ochraně pláží a prevenci požárů.

2. Proč se zavádí klimatická daň na Havaji?
Na Havaji se zavádí klimatická daň jako opatření proti údajnému ohrožení přírodních zdrojů oblasti. Havaj byl nedávno postižen ničivými lesními požáry, které si vyžádaly lidské životy a způsobily rozsáhlé škody.

3. Jaká je výše klimatické daně pro turisty na Havaji?
Navrhovaná výše klimatické daně pro turisty na Havaji je 25 dolarů.

4. Jaké další destinace zavedly turistické poplatky?
Další turistické destinace, které zavedly turistické poplatky, zahrnují Řecko, Benátky, Galapágy, Palau a Nový Zéland. Tyto destinace si nechaly platit poplatky od 1 do 100 dolarů od turistů.

5. Jaké jsou další alternativy k zavedení klimatické daně na Havaji?
Jiné alternativy k zavedení klimatické daně na Havaji zahrnují zvýšení hotelové daně a zavedení celoročních licencí nebo vstupenek na návštěvu parků a stezek oblíbených u turistů.

6. Jaký je očekávaný příjem z klimatické daně na Havaji?
Očekává se, že klimatická daň ve výši 25 dolarů by ročně vynesla státu 68 milionů dolarů. Tento příjem by byl použit na zřízení státního požárního inspektora a na pomoc při předcházení katastrofám.

7. Jaký je důvod zavedení klimatické daně na Havaji?
Důvodem zavedení klimatické daně na Havaji je potřeba ochrany přírodních zdrojů státu a snaha o udržení životního prostředí před negativními důsledky masového turismu.

8. Jaké negativní dopady má masový turismus na Havaj?
Masový turismus má na Havaji negativní dopady, které zahrnují devastaci přírodních zdrojů, nárůst požárů a zvýšený tlak na místní infrastrukturu. Turisté také navštěvují neznámá místa, která jsou přetížena a nemají dostatek finančních prostředků na jejich údržbu.

9. Co navrhují někteří zákonodárci místo zavedení klimatické daně?
Někteří zákonodárci místo zavedení klimatické daně navrhují zavedení celoročních licencí nebo vstupenek na návštěvu parků a stezek. Tato opatření mají sloužit k omezení a regulaci turistického ruchu.

10. Proč se zavádějí nová opatření pro omezení turismu na Havaji?
Nová opatření pro omezení turismu na Havaji jsou zavedena kvůli rostoucímu tlaku na místní přírodní zdroje a infrastrukturu. Tato opatření mají chránit životní prostředí a udržitelnost ostrova.