Nový film One Day má potenciál přilákat turisty do Edinburghu

Romantický film One Day, adaptace stejnojmenného románu od Davida Nichollse, který je částečně natáčený ve skotské metropoli, získává výborné ohlasy od představení dne 8. února.

Příběh sleduje Dextera (hraje jej Leo Woodall) a Emmu (hraje ji Ambika Mod), kteří se potkají na svůj poslední den jako studenti na Univerzitě v Edinburghu v roce 1988 a zapletou se do vztahu plného bouřlivých změn po následující desetiletí.

Kniha se stala neskutečným fenoménem v době svého vydání v roce 2009, a nová 14dílná televizní série se chystá přitáhnout novou generaci fanoušků jak knihy, tak i města, ve kterém se postavy poprvé setkávají.

TV adaptace předcházel film, který byl natočen v roce 2011 s Anne Hathaway a Jimem Sturgess. Narozdíl od nejnovější adaptace však nezanechal kritiky příliš nadšenými.

Jenni Steele, manažerka filmového a kreativního průmyslu VisitScotland, řekla, že vidět Edinburgh na filmovém plátně často vede lidi k rozhodnutí navštívit tuto destinaci.

Uvedla pro deník The Times: “Naše výzkumy ukazují, že téměř jedna pětina návštěvníků z našich nejlepších mezinárodních trhů se nechá inspirovat k cestě do Skotska poté, co viděli filmy a televizní seriály natáčené nebo s nalokalitou v této oblasti.”

Epizoda natáčená v Edinburghu zahrnuje řadu památek, včetně nádvoří (quadrangle) Staré univerzity (Old College) a vrcholu hory Arthur’s Seat (Arturovo sedlo).

Nicméně turisté pravděpodobně budou také hledat i méně známé oblasti představené ve seriálu, jako například Viewforth a Grosvenor Crescent.

“Lidé tráví čas před obrazovkami, sledují věci a poté se snaží přenést nebo zachytit část toho ve svém volném čase,” uvedl profesor John Lennon z Centre for Tourism and Business Moffat.

“Existuje obrovské množství fanoušků, kteří chtějí jít na tyto místa a pořídit si tam své fotografie.”

Není to poprvé, kdy se krása Edinburghu slaví na filmovém plátně.

V posledních letech se ve městě natáčely filmy jako Fast & Furious 9 a Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga.

FAQ:
1. Jaké je téma filmu One Day?
Film One Day je adaptací stejnojmenného románu od Davida Nichollse. Příběh sleduje Dextera a Emmu, kteří se potkají na svůj poslední den jako studenti v Edinburghu v roce 1988 a jejich vztah se vyvíjí po následujících desetiletí.

2. Jaké jsou ohlasy na tento film?
Film získal výborné ohlasy od představení dne 8. února.

3. Kdo hraje hlavní role v tomto filmu?
Dextera hraje Leo Woodall a Emmu hraje Ambika Mod.

4. Jaká kniha sloužila jako inspirace pro tento film?
Film je adaptací románu od Davida Nichollse, který byl velmi úspěšný po svém vydání v roce 2009.

5. Jaký je vztah mezi filmem a městem Edinburgh?
Film se natáčel částečně v Edinburghu a díky tomu se město stalo lákadlem pro turisty. Výzkumy ukázaly, že mnoho návštěvníků se nechá inspirovat k návštěvě Skotska poté, co viděli filmy a seriály natáčené v této oblasti.

6. Které památky v Edinburghu jsou ve filmu zobrazeny?
Film zahrnuje záběry nádvoří Staré univerzity a vrcholu hory Arthur’s Seat.

7. Jsou nějaké další filmy natáčené v Edinburghu?
Ano, v posledních letech se natáčely další filmy jako Fast & Furious 9 a Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga.

Related links:
VisitScotland – Oficiální stránka VisitScotland, která poskytuje informace o turistických atrakcích v celém Skotsku.