Rusové cestují do Severní Koreje přes Vladivostok

Skupina ruských turistů vyrazila z letiště Vladivostok v ruském Dálném východě do Severní Koreje v pátek, pravděpodobně jako první cizí cestující ze všech zemí, kteří vstoupili do izolovaného státu od začátku pandemie. Tato cesta poukazuje na prohlubující se spolupráci mezi Moskvou a Pchjongjangem, která následovala po setkání v září loňského roku mezi severokorejským lídrem Kim Čong-unem a ruským prezidentem Vladimirem Putinem na ruském kosmodromu v Dálném východě.

Ačkoli Rusové nyní čelí obtížím při cestování do Evropy a Spojených států kvůli sankcím uvaleným na Rusko po jeho invazi do Ukrajiny, ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v říjnu prohlásil, že by doporučil Severní Koreu jako cíl pro dovolenou.
Jižní Korea oznámila, že nemá záznam o tom, že by severokorejská státní média informovala o vstupu turistů do země od začátku pandemie.

Skupina turistů bude navštívit hlavní město Pchjongjang a následně se pustí do lyžování, informovala Inna Muchinová, generální ředitelka cestovní agentury Vostok Intur, která cestu organizuje. Letecký rozvrh letiště Vladivostok prozrazuje, že letadlo společnosti Air Koryo odletělo do Pchjongjangu v pátek v 13:39 místního času.

Muchinová řekla, že na tuto dovolenou do Severní Koreje se přihlásilo “mnoho” lidí, a to včetně turistů z různých částí Ruska, včetně Moskvy, Petrohradu a ruské enklávy Kaliningradu. Skupina zahrnuje také děti, které studují lyžování na ruské škole, která má za cíl vychovat olympijské šampiony.

Důvody návštěvy Severní Koreje ruskými turisty se různí, uvedla Muchinová. Někteří lidé jsou zajímáni příležitostí navštívit uzavřenou zemi, zatímco jiní se více zajímají o lyžování a snowboarding. “Milujeme lyžování,” řekla Galina Polevščiková agentuře Associated Press na letišti v Vladivostoku krátce před nástupem na let do Pchjongjangu. “Skutečně tam chci jet, protože je to pravděpodobně nejuzavřenější místo, kde máte možnost tohoto sportu.”

Skupina není tradiční turistická skupina, ale “testovací delegace”, která by mohla otevřít cestu pro další skupiny ruských turistů, uvedl Muchinová.

Tato cesta, naplánovaná na únor, překvapila pozorovatele v Asii, kteří očekávali, že první turisté po pandemii vstoupí do Severní Koreje z Číny, největšího diplomatického spojence a obchodního partnera Severní Koreje. Podle zprávy agentury Tass z ledna budou turisté navštěvovat památky v Pchjongjangu, jako je “Věž myšlenky juche”, pojmenovaná podle severokorejské filozofie “juche” nebo sebeobnovy.

Turisté pak budou pokračovat na východním pobřeží do severokorejského střediska Masik Pass, kde se nachází nejmodernější lyžařské středisko země. “V (Masik Pass) se ocitnete v opravdovém ráji pro milovníky zimních sportů!” nadcházející zájezd popisuje webové stránky cestovní agentury Vostok Intur. “Zde najdete neuvěřitelné svahy s různou obtížností, které uspokojí potřeby jak zkušených lyžařů, tak začátečníků.”

Balení pro nadcházející ruský zájezd stojí 750 dolarů na osobu, informovala agentura Tass a cestovní agentura.

Podle letového rozvrhu letiště ve Vladivostoku cestuje skupina na letounu Tupolev Tu-154, pracovním koni sovětského letectví, který se však zúčastnil několika havárií.

Podle zprávy agentury Tass byl výlet uspořádán na základě dohody uzavřené mezi Olegem Kožemaďakem, guvernérem Primorského kraje, a severokorejskými orgány. Kožemaďak navštívil Pchjongjang v prosinci minulého roku, aby jednal o posílení ekonomických vztahů v rámci řady bilaterálních výměn od summitu Kim-Putin. Před cestou řekl ruským médiím, že očekává, že bude jednat o turistice, zemědělství a obchodní spolupráci.

Se rozšiřujícími se vztahy mezi Severní Koreou a Ruskem jsou oba státy zároveň zataženy do oddělených konfrontací se Spojenými státy a jejich spojenci – Severní Korea kvůli jejímu postupujícímu jadernému programu a Rusko kvůli své prodlužující se válce s Ukrajinou.

Summit Kim-Putin vyvolal mezinárodní podezření, že Severní Korea dodává Rusku konvenční zbraně pro jeho válku na Ukrajině a výměnou získává ruské technologie a další podporu.

Severní Korea postupně uvolňuje omezení zavedená kvůli pandemii a otevírá své mezinárodní hranice v rámci snah o oživení své ekonomiky, která byla zpustošena lockdownem a trvalými sankcemi vedenými Spojenými státy. V srpnu informoval jihokorejský rozvědný služba zákonodárce, že severokorejská ekonomika každoročně klesá od roku 2020 do roku 2022 a že hrubý domácí produkt jejího posledního roku byl o 12% nižší než v roce 2016.

Před pandemií tvořili čínští cestovatelé asi 90% zahraničních návštěvníků Severní Koreje. V roce 2019 navštívilo Severní Koreu rekordní počet asi 300 000 zahraničních turistů, což přineslo Severní Koreji podle odhadů analytiků mezi 90 a 150 miliony dolarů.

Časté otázky týkající se turistiky do Severní Koreje:

1. Kdo pravděpodobně jako první cizí cestující vstoupil do Severní Koreje od začátku pandemie?
– Skupina ruských turistů z letiště Vladivostok v ruském Dálném východě.

2. Jakou spolupráci označuje tato cesta mezi Ruskem a Severní Koreou?
– Prohlubující se spolupráci mezi Moskvou a Pchjongjangem.

3. Co uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v říjnu ohledně doporučení cesty do Severní Koreje?
– Doporučil Severní Koreu jako cíl pro dovolenou.

4. Které město v Severní Koreji skupina turistů navštíví?
– Hlavní město Pchjongjang.

5. Kde se nachází nejmodernější lyžařské středisko v Severní Koreji, které turisté navštíví?
– Na východním pobřeží v severokorejském středisku Masik Pass.

6. Jaká je cena balení pro ruský zájezd do Severní Koreje?
– 750 dolarů na osobu.

7. Jaký letoun používá skupina turistů na cestě z Vladivostoku do Severní Koreje?
– Tupolev Tu-154.

8. Jaké vztahy mají Severní Korea a Rusko v souvislosti se Spojenými státy?
– Jsou zataženy do oddělených konfrontací se Spojenými státy.

9. Proč Severní Korea postupně uvolňuje omezení zavedená kvůli pandemii?
– Snaží se o oživení své ekonomiky.

10. Kdo tvořil před pandemií asi 90% zahraničních turistů v Severní Koreji?
– Čínští cestovatelé

Související odkazy:

Ministerstvo zahraničních věcí České republiky – cestování
Ministerstvo vnitra České republiky – informace o COVID-19
Oficiální webové stránky DDC Korea