Nárůst případů dengue na Bali – Jak se chránit před touto nemocí

V březnu 2024 došlo na baliském ostrově k 65% nárůstu případů horečky dengue v oblasti Bangli. Celkový počet nahlášených případů dosáhl v minulém měsíci čísla 119. I přesto, že počet případů stoupl, zatím naštěstí nebyl nahlášen žádný úmrtí pacientů s dengue horečkou.

Hlava zdravotní služby v oblasti Bangli, I Nyoman Arsana, zdůraznil důležitou roli zdravotnických pracovníků a nemocnic při poskytování efektivní péče o hospitalizované pacienty a měl jistotu, že ti, kteří stále trpí, se plně zotaví. Proto žádal komunitu, aby pečlivě sledovala oblasti, kde by se mohly vytvořit stojaté vody, a minimalizovala tak počet míst, kde se komáři mohou množit. K tomu může docházet například čištěním vodních toků, studní a velkých kalných louží.

Přestože oficiální čísla pro březen 2024 v ostatních oblastech Bali nebyla dosud zveřejněna, nárůst případů v Bangli slouží jako připomenutí turistům, aby nepodceňovali riziko dengue horečky a zajistili, že přijmou všechna možná opatření.

Světová zdravotnická organizace uvádí, že komáři přenášející dengue horečku jsou nejaktivnější během dne. WHO doporučuje snížení rizika nákazy dengue horečkou tím, že se chráníme před komáry. To lze provést nošením oblečení, které co nejvíce zakrývá tělo, používáním komáří sítí při spánku během dne a ideálně sítí, které byly nastříkány protihmyzovým prostředkem. Dále se doporučuje používání síťovin na oknech a repelentů proti komárům obsahujících DEET, pikaridin nebo IR3535. Spalování cívek a odpařovačů také pomáhá.

Pokud si někdo přece jen v důsledku komářího kousnutí přivodí dengue horečku, je důležité si odpočinout a pít hodně tekutin. Je také důležité vědět, že se u dengue horečky nesmějí užívat přípravky obsahující ibuprofen a aspirin. Místo toho je možné použít paracetamol.

U většiny lidí, kteří se nakazí dengue horečkou, se neobjeví žádné nebo pouze mírné příznaky podobné nachlazení nebo chřipce, a plně se zotaví v průběhu 1-2 týdnů.

Je důležité si také uvědomit, že lidé, kteří onemocní dengue horečkou podruhé, jsou větším ohrožením pro vývoj závažného průběhu nemoci. Závažné příznaky dengue horečky se obvykle objevují rychle a vyžadují urgentní lékařskou péči. K nim patří bolestivé břicho, neustálé zvracení, rychlé dýchání, krvácení z dásní nebo nosu, únava, neklid, krev v zvracení nebo stolici, velká žízeň, bledá a studená kůže a slabost.

Většina ubytovatelů na Bali je schopna zavolat doktora do pokojů svých hostů/pacientů, ale pokud je potřeba nemocničního ošetření, nejoblíbenějšími mezinárodními nemocnicemi pro turisty na Bali jsou BIMC Hospital v Kuta, BIMC Hospital v Nusa Dua a Siloam Hospital v Denpasaru.

Často kladené otázky:

1. Jaký byl nárůst případů horečky dengue na ostrově Bali v březnu 2024?
– V březnu 2024 došlo na ostrově Bali k 65% nárůstu případů horečky dengue v oblasti Bangli. Celkový počet nahlášených případů dosáhl v minulém měsíci čísla 119.

2. Byla zaznamenána úmrtí související s horečkou dengue na ostrově Bali?
– Zatím nebylo nahlášeno žádné úmrtí pacientů s dengue horečkou na ostrově Bali.

3. Jakou roli zohrávají zdravotnickí pracovníci a nemocnice v oblasti Bangli?
– Hlava zdravotní služby v oblasti Bangli zdůraznila důležitou roli zdravotnických pracovníků a nemocnic při poskytování péče o hospitalizované pacienty. Zároveň měl jistotu, že pacienti se plně zotaví.

4. Jak může komunita minimalizovat riziko množení komárů?
– Komunita by měla pečlivě sledovat oblasti, kde by se mohly vytvořit stojaté vody, a minimalizovat tak počet míst, kde se komáři mohou množit. Doporučuje se čištění vodních toků, studní a velkých kalných louží.

5. Jak se můžeme chránit před komáry přenášejícími dengue horečku?
– WHO doporučuje nošení oblečení, které co nejvíce zakrývá tělo, používání komářích sítí při spánku během dne a sítí nastříkaných protihmyzovým prostředkem. Dále se doporučuje používání síťovin na oknech a repelentů proti komárům obsahujících DEET, pikaridin nebo IR3535. Spalování cívek a odpařovačů také pomáhá.

6. Co dělat, pokud se nakazíme dengue horečkou?
– Pokud si někdo přivodí dengue horečku, je důležité si odpočinout a pít hodně tekutin. Je také důležité vědět, že při této nemoci nesmějí být užívány přípravky obsahující ibuprofen a aspirin. Místo toho je možné použít paracetamol.

7. Jak dlouho trvá zotavení u většiny lidí s dengue horečkou?
– U většiny lidí, kteří se nakazí dengue horečkou, se neobjeví žádné nebo pouze mírné příznaky podobné nachlazení nebo chřipce, a plně se zotaví v průběhu 1-2 týdnů.

8. Kdy se projevují závažné příznaky dengue horečky?
– Lidé, kteří onemocní dengue horečkou podruhé, jsou větším ohrožením pro vývoj závažného průběhu nemoci. Závažné příznaky dengue horečky se obvykle objevují rychle a vyžadují urgentní lékařskou péči. Mezi ně patří bolestivé břicho, neustálé zvracení, rychlé dýchání, krvácení z dásní nebo nosu, únava, neklid, krev v zvracení nebo stolici, velká žízeň, bledá a studená kůže a slabost.

9. Kde mohou turisté na Bali vyhledat nemocniční ošetření?
– Nejoblíbenějšími mezinárodními nemocnicemi pro turisty na Bali jsou BIMC Hospital v Kuta, BIMC Hospital v Nusa Dua a Siloam Hospital v Denpasaru.

Důležité termíny:

– Horečka dengue: Infekční onemocnění způsobené virem dengue, které se přenáší komáry.
– Zkratka WHO: Světová zdravotnická organizace.

Další užitečné odkazy:

Světová zdravotnická organizace
BIMC Hospital
Siloam Hospital