Jamajka proti americkým cestovním varováním: Nová perspektiva na bezpečnost turistů

Jamajští úředníci se postavili proti cestovnímu varování amerického Ministerstva zahraničí pro ostrov, které bylo opětovně vydáno v lednu kvůli „kriminalitě a zdravotní péči“. Země zůstává na úrovni 3 (což nutí lidi „přehodnotit cestování“), jen jedno stupeň od nejzávažnějšího varování. “V posledních letech vláda více než zdvojnásobila investice do posílení naší schopnosti řešit problémy týkající se kriminality a zdravotní péče na celém ostrově v zájmu našich občanů a všech, kteří chtějí Jamajku navštívit,” uvedl jamajský ministr zahraničních věcí a ministr zahraničního obchodu Johnson Smith v tiskovém prohlášení.

Cestovní varování uvádí, že místní jamajští úředníci nedostatečně reagují na závažné trestné činy, loupeže, napadení a další. „Sexuální útoky se často vyskytují včetně all-inclusive resortů,“ uvádí prohlášení a dodává, že Jamajka má jednu z nejvyšších mír vražd v západní polokouli. Označení Jamajky na úrovni 3 bylo v platnosti od roku 2022. Jamajští úředníci varovali, že i když jsou v Jamajce oblasti s vysokým rizikem zločinu, turisté toto riziko zřídka zažívají na vlastní kůži. „Celková míra kriminality proti návštěvníkům Jamajky zůstává velmi nízká s hodnotou 0,01 %,” řekla Jamajská turistická kancelář americkému rozhlasu NPR.

Varování také zmiňuje, že rodiny amerických občanů, kteří byli na ostrově zavražděni, musely čekat rok nebo déle, než obdržely úmrtní list svého příbuzného. Zaměstnanci americké vlády jsou také osobně zakázání jezdit veřejnými autobusy a řídit mimo určité oblasti Královského města Kingston večer. Varování také tvrdí, že nemocniční péče není včas a odpovídá nízkým standardům v porovnání s USA.

Jamaika zaznamenala v prvním měsíci roku 2024 83 vražd, podle Jamajské policie. Toto číslo je nižší než 109 zaznamenaných v roce 2023 ve stejném období. Země se silně spoléhá na turismus, který před pandemií představoval více než 30 % hospodářského výstupu země. “Pokud byla někdy odvětví, které má potenciál změnit naši zemi, naše komunity a životy a obživu jamajského lidu k lepšímu, je to turismus,” řekl jamajský ministr cestovního ruchu Edmund Bartlett v dubnu 2023 při mluvení o návratu turistů. Jamaika měla během pandemie varování na úrovni 4 kvůli vysokému výskytu covidu-19.

Jamajka povzbuzuje cestující, aby nadále přicházeli na ostrov, který loni hostil 4,1 milionu lidí, jak uvedla Jamajská turistická kancelář americkému rozhlasu NPR. “Návštěvníci mohou nadále přijíždět s jistotou, že si užijí všechno, co Jamajka nabízí,” dodali.

Jak zůstat v bezpečí, pokud cestujete do Jamajky

Ti, kteří stále plánují navštívit karibskou destinaci, byli vyzváni, aby se vyhýbali nočním procházkám nebo jízdám autem, veřejným autobusům a odlehlým oblastem. Naléhavě byli také vyzváni, aby se nesnažili bránit při případném pokusu o loupež. Ministerstvo zahraničí uvedlo, že zaměstnancům americké vlády je zakázáno cestovat do několika oblastí kvůli kriminalitě, včetně částí centra Kingstonu, oblasti sv. Andrewa, oblasti Westmoreland a dalších.

Často kladené otázky:

1. Proč bylo vydáno cestovní varování amerického Ministerstva zahraničí pro Jamajku?
Cestovní varování bylo vydáno kvůli údajné kriminalitě a nedostatečné zdravotní péči na ostrově. Americké úředníky znepokojuje vysoký výskyt trestné činnosti, loupeží a napadení včetně all-inclusive resortů na Jamajce.

2. Jakou úroveň varování má Jamajka?
Jamajka je na úrovni 3, což znamená, že je nutné přehodnotit cestování. Varování je jen jednoho stupně od nejzávažnějšího varování.

3. Jaké jsou hlavní oblasti rizika na Jamajce?
Cestovní varování upozorňuje na oblasti s vysokým rizikem zločinu, zejména v centru Kingstonu, oblasti sv. Andrewa a Westmorelandu. Turistům se doporučuje vyhýbat se nočním procházkám, jízdám autem a veřejným autobusům v odlehlých oblastech.

4. Jaké jsou doporučení pro bezpečné cestování do Jamajky?
Ti, kteří chtějí navštívit Jamajku, by se měli vyhýbat nočním procházkám, jízdám autem, veřejným autobusům a odlehlým oblastem. Doporučuje se také nepokoušet se bránit v případě případného pokusu o loupež.

5. Jaká je situace s nemocniční péčí na Jamajce?
Cestovní varování tvrdí, že nemocniční péče na ostrově není včas a odpovídá nízkým standardům ve srovnání s USA.

6. Jaká je míra kriminality proti návštěvníkům na Jamajce?
Celková míra kriminality proti návštěvníkům Jamajky zůstává velmi nízká s hodnotou 0,01 %.

7. Jaký dopad má cestovní varování na turismus na Jamajce?
Jamajka se silně spoléhá na turismus, který tvořil před pandemií více než 30 % jejího hospodářského výstupu. Cestovní varování může mít negativní dopad na příliv turistů a ekonomiku země.

8. Co říkají jamajští úředníci o cestovním varování?
Jamajští úředníci se brání cestovnímu varování a tvrdí, že vláda v posledních letech významně investovala do posílení schopnosti řešit problémy týkající se kriminality a zdravotní péče na celém ostrově.

Definice:

– Cestovní varování: Oficiální upozornění od vládního úřadu nebo ministerstva zahraničí, které informuje občany o bezpečnosti nebo rizicích cestování do určité destinace.
– All-inclusive resort: Typ hotelu nebo letoviska, který nabízí veškeré stravování, nápoje a další zábavu nebo služby jako součást ceny pobytu.

Suggested related links:
Visit Jamaica – oficiální webová stránka Jamajské turistické kanceláře
Travel.state.gov – oficiální webová stránka amerického Ministerstva zahraničí věnovaná cestování