Írán rozšiřuje možnost bezvízového vstupu pro turisty

Írán se rozhodl rozšířit možnost bezvízového vstupu pro turisty z 33 zemí. Toto opatření má za cíl posílení turistického sektoru země, posílení diplomatických vztahů a odstranění “zastrašování” souvisejícího s Íránem. Zatímco vztahy se západními zeměmi se ve světle nedávných útoků přidružených k Íránu zhoršují, Írán se naopak zaměřuje na země v Latinské Americe a Asii. Seznam zahrnuje země jako Japonsko, Brazílii, Indii, Mexiko, Peru, Indonésii, Singapur, Kubu, Tunisko a Rusko. Rozšíření bezvízového styku se týká i zemí v Perském zálivu, jako je Saúdská Arábie, s níž měl Teherán dlouhodobě napjaté vztahy.

Rozhodnutí pomáhá odvrátit negativní reklamy, zvěsti a zastrašování týkající se Íránu, říká mluvčí Ministerstva turistiky Ezzatollah Zarghami. Tímto způsobem Írán ukazuje svou ochotu otevřít dveře lidem z celého světa a poskytnout jim více možností pro jednoduchou návštěvu země a využití jejích výhod.

Rozšířená možnost bezvízového cestování má podpořit íránskou ekonomiku, která velmi trpěla díky ekonomickým sankcím a izolaci, zejména poté, co USA vystoupily z historické jaderné dohody z roku 2015. To znamená, že další americké spojence, včetně Velké Británie, Německa a Francie, udržují stejná omezení vůči íránskému raketovému programu prostřednictvím svých vlastních národních sankcí.

Podle odborníků je toto opatření snahou Íránu oslovit turisty a firmy zejména z rozvíjejících se ekonomik. Írán se snaží překonat izolovanost, které čelí ze strany západních a evropských zemí. Nicméně, odborníci se domnívají, že rozšíření bezvízového styku pravděpodobně nepřinese významný nárůst íránského regionálního vlivu ani zásadní posílení íránské ekonomiky.

Útoky spjaté s íránskými povstaleckými skupinami a milicemi po celém Blízkém východě zůstávají vážnou výzvou pro stabilitu regionu. Útoky Íránu a jeho spojenců v Sýrii, Iráku a Jemenu mohou vést k dalšímu zapojení dalších regionálních aktérů do konfliktu. Ve světle těchto událostí jsou někteří skeptičtí, zda bude v oblasti existovat výrazný nárůst turistů navštěvujících Írán.

Podle odborníků však politické rozhodnutí o bezvízovém styku má spíše domácí charakter, protože Íránci si dlouhodobě stěžují na “Íránofobii” a “orientalismus” západních zemí. Zahraniční politika vůči Íránu je však založena na reálného politickém posouzení a geopolitických zájmech.

Časté otázky (FAQ) týkající se rozšíření bezvízového styku v Íránu:

1. Jaké země mají nyní možnost bezvízového vstupu do Íránu?
Írán rozšířil možnost bezvízového cestování pro turisty z 33 zemí. Mezi tyto země patří například Japonsko, Brazílie, Indie, Mexiko, Peru, Indonésie, Singapur, Kuba, Tunisko a Rusko. Tato možnost se dotýká i zemí v Perském zálivu, jako je Saúdská Arábie.

2. Proč se Írán rozhodl rozšířit bezvízový styk?
Rozšíření bezvízového vstupu má za cíl posílit turistický sektor Íránu, posílit diplomatické vztahy a odstranit “zastrašování” spojené s Íránem. Tímto způsobem Írán ukazuje svou ochotu otevřít dveře lidem z celého světa a poskytnout jim více možností pro návštěvu země a využití jejích výhod.

3. Jak by mohlo rozšíření bezvízového styku pomoci íránské ekonomice?
Rozšířená možnost bezvízového cestování má za cíl podpořit íránskou ekonomiku, která trpěla díky ekonomickým sankcím a izolaci. Rozšíření turistického sektoru by mohlo napomoci obnově ekonomiky Íránu.

4. Jsou odborníci optimističtí ohledně významného nárůstu turistů v Íránu?
Podle odborníků je toto opatření Íránu snahou oslovit turisty zejména z rozvíjejících se ekonomik. Nicméně se domnívají, že rozšíření bezvízového styku pravděpodobně nepřinese významný nárůst íránského regionálního vlivu ani zásadní posílení íránské ekonomiky.

5. Jaké jsou výzvy spojené se stabilizací regionu Blízkého východu?
Útoky íránských povstaleckých skupin a milicí po celém Blízkém východě představují vážnou výzvu pro stabilitu regionu. Tyto útoky Íránu a jeho spojenců v Sýrii, Iráku a Jemenu mohou vést k dalšímu zapojení dalších regionálních aktérů do konfliktu.

Pro další informace navštivte hlavní domovskou stránku Ministerstva turistiky Íránu: Ministerstvo turistiky Íránu