Po dvou letech veřejného boje, urážek a vzájemných žalob se zdá, že válka mezi Magic Kingdom a guvernérem Floridy Ronem De Santisem byla ukončena. Členové správní rady Centrálního výboru pro dohled nad turistickým ruchem ve střední Floridě ve středu jednomyslně hlasovali pro přijetí dohody s Walt Disney Parks and Resorts, která mj. znamená ukončení většiny právních sporů a posun vpřed, informovala Associated Press. Co byste měli vědět o dlouhém sporu a jak dál pokračuje Disney a floridská vláda?

Proč žaloval Disney De Santise?

Byly tu dva žaloby mezi tímto gigantem zábavního průmyslu a guvernérem De Santisem. V jedné z nich Disney tvrdil, že De Santis vedl “cílenou kampaň státních represálií” proti společnosti kvůli veřejným prohlášením tehdejšího prezidenta Disneye proti takzvanému “Don’t say gay” zákonu guvernéra. Žaloba tvrdí, že De Santis porušil pět různých práv Disneye zaručených ústavou, včetně dvou porušení svobody projevu, porušení práv vlastnictví, porušení práva na řádný soudní proces a porušení klauzule smluv.
Federální soudce tuto žalobu nařčení z porušení prvního dodatku zamítl v lednu letošního roku, ale Disney hodlal se odvolat. Druhým spor se týkal boje mezi Disneyem a Centrálním výborem pro dohled nad turistickým ruchem ve střední Floridě, který byl De Santisem vytvořen v roce 2023 jako náhrada za 56 let starý speciální okrsek Disneyho, Reedy Creek Improvement District. Tímto krokem měla být Disney odňata samospráva v oblasti vlastnictví a rozvoje a přenechána do rukou vybraných členů výboru De Santise. Den před tím, než floridský sněmovna jednala o zřízení tohoto nového výboru, schválily Reedy Creek a Disney dvě smluvní dohody, které přenesly na dalších 30 let velkou část moci pod kontrolu Disneyho. Výbory přišly na tyto dohody a výzvaly je k zpochybnění. Na červnovém soudním jednání mělo dojít k vyřešení Disneyho žaloby týkající se veřejných záznamů souvisejících s převzetím.

Co říká dohoda mezi Disney a výborem pro dohled nad turistickým ruchem?

Disney a výbor se dohodli:
– že dohody o rozvoji, které byly uzavřeny před převzetím správy výborem vúnoru, jsou neplatné, takže výbor, jmenovaný De Santisem, přebírá kontrolu
– Disney stáhne žalobu o veřejné záznamy a zruší své žádosti
– bude se dodržovat přehledný plán na rok 2020, přičemž výbor souhlasil s tím, že se s Disneyem bude konzultovat při jakýchkoli změnách
Prezident společnosti Walt Disney World Jeff Vahle uvedl ve svém prohlášení: “Jsme rádi, že jsme uzavřeli všechny právní spory mezi Disney a Centrálním výborem pro dohled nad turistickým ruchem ve státě Florida. Tato dohoda otevírá novou kapitolu konstruktivní spolupráce s novým vedením výboru a slouží zájmům všech stran prostřednictvím pokračujícího významného investování a vytváření tisíců přímých a nepřímých pracovních míst a ekonomických příležitostí ve státě.”

Odvolal Disney žalobu ohledně prvního dodatku proti De Santisovi?

Ještě ne.
Nicméně společnost souhlasila s dočasným odložením dalšího stupně odvolání, dokud nebudou dokončeny jednání o nové dohodě o rozvoji s výborem pro dohled nad turistickým ruchem.

Často kladené otázky:

1. Proč žaloval Disney guvernéra Ron De Santise?
Disney podal dvě žaloby proti guvernéru De Santisovi. Jednou z nich bylo tvrzení, že De Santis vedl úmyslnou kampan proti společnosti kvůli veřejným prohlášením tehdejšího prezidenta Disneye proti zákonu “Don’t say gay”. Žaloba tvrdí, že De Santis porušil několik práv společnosti Disney, včetně svobody projevu, práva na spravedlivý soudní proces a práva vlastnictví. Druhá žaloba se týkala boje mezi Disneyem a Centrálním výborem pro dohled nad turistickým ruchem ve střední Floridě, který byl vytvořen De Santisem jako náhrada za Reedy Creek Improvement District.

2. Co říká dohoda mezi Disney a výborem pro dohled nad turistickým ruchem?
Dohoda mezi Disneyem a výborem znamená, že výbor přebírá kontrolu nad rozvojem ve střední Floridě. Dohody o rozvoji, které byly uzavřeny před převzetím správy výborem, jsou považovány za neplatné. Disney stáhne žalobu ohledně veřejných záznamů souvisejících s převzetím a zruší své žádosti.

3. Odvolal Disney žalobu proti De Santisovi ohledně prvního dodatku?
Ne, společnost Disney ještě neodvolala žalobu ohledně porušení prvního dodatku. Odvolání bylo dočasně odloženo a bude záviset na výsledku jednání o nové dohodě o rozvoji s výborem pro dohled nad turistickým ruchem.

Důležité pojmy:

– Magic Kingdom: Název jednoho z tematických parků společnosti Walt Disney World v Orlandu, Florida.
– Ron De Santis: Guvernér Floridy.
– Centrální výbor pro dohled nad turistickým ruchem ve střední Floridě: Výbor vytvořený guvernérem De Santisem, který převzal správu nad rozvojem v oblasti a byl zodpovědný za dohody s Disneyem.
– Associated Press: Americká zpravodajská agentura, která poskytuje mezinárodní zprávy.
– Reedy Creek Improvement District: Speciální okrsek Disneyho ve střední Floridě.

Související odkazy:

Walt Disney World
Office of the Governor of Florida