Deliciously Hearty Slow-Cooked White Bean and Ham Soup with Savory Herbs

Výborně sýrově dochucená polévka se bílými fazolemi a kýtem

Tato vydatná sýrová polévka se bílými fazolemi a kýtem je skvělým jídlem pro chladné dny. Pomalu vařená do dokonalosti kombinuje chutě něžných bílých fazolí, uzeného prasete a aromatickou směs bylinek, čímž vytváří bohatý a sýrový vývar. Je to výživná a duši hřející pochoutka, která se snadno připravuje a je nesmírně uspokojivá.

Suroviny:
– 450 g sušených bílých fazolí (např. Great Northern nebo cannellini), namočených přes noc
– 1 velký uzený vepřový kolínko nebo 2 šálky nastrouhaného uzeného prasete
– 1 velká cibule, na kostičky
– 2 mrkve, na kostičky
– 2 stonky celeru, na kostičky
– 3 stroužky česneku, nasekané
– 1 bobkový list
– 1 lžička sušeného tymiánu
– 1 lžička sušeného rozmarýnu
– 1/2 lžičky mletého černého pepře
– 1,4 l kuřecího vývaru
– 475 ml vody
– Sůl podle chuti
– Nasekaná čerstvá petrželka (volitelně, na ozdobu)

Postup:

1. Příprava fazolí: Odtěžte a opláchněte namočené bílé fazole.

2. Sestavení surovin ve vývarovaru: Ve velkém vývarovaru smíchejte odtěžené fazole, uzené kolínko nebo nastrouhané šunky, nasekanou cibuli, mrkev a celer. Přidejte nasekaný česnek, bobkový list, sušený tymián, sušený rozmarýn a mletý černý pepř.

3. Přidání tekutin: Přilijte kuřecí vývar a vodu. Zamíchejte suroviny, aby byly fazole a prase stále ponořeny v tekutině.

4. Vaření polévky: Zakryjte vývarovar a vařte na mírném ohni po dobu 8-10 hodin, dokud nebudou fazole měkké a chutě se prolínají. Alternativně vařte na vysokém ohni po dobu 4-5 hodin.

5. Ochutnání a dochucení: Před podáváním ochutnejte polévku a přidejte sůl podle potřeby. Vyjměte bobkový list a v případě použití kolínka vyjměte ho a nasekejte maso, vyhoďte všechny kosti nebo tvrdé kousky. Maso nasekané z kolínka vraťte do polévky.

6. Podávání: Nalejte horkou polévku do mísy a ozdobte čerstvě nasekanou petrželkou, pokud chcete. Užijte si svoji sytou a chutnou polévku se bílými fazolemi a kýtem!

Tento recept je ideální pro přípravu jídel, jelikož chutě se s časem ještě zlepšují. Uchovejte přebytky v uzavřeném kontejneru v lednici až na 5 dní nebo zmrazte pro delší uchování.