Korean Fried Rice with Kimchi and Eggs

Jižanská smažená rýže s kimchi a vejci

Jižanská smažená rýže (také známá jako Kimchi Bokkeumbap) je chutné a uklidňující jídlo, které kombinuje kyselou chuť kvašeného kimchi s lahodnou rýží a špetkou pikantnosti. Toto jídlo je často ozdobeno dokonale smaženým vajíčkem, přidávajícím krémovou šťavnatost každého soustu.

Suroviny:
– 2 hrnky uvařené rýže (nejlépe denní)
– 1 hrnek nakrájeného kimchi z Čínského zelí
– 1 malá cibule, nakrájená
– 1 mrkev, nakrájená
– 1 jarní cibulka, nakrájená
– 2 stroužky česneku, nasekané
– 2 lžíce gochujangu (korejská červená chilli omáčka)
– 2 lžíce sójové omáčky
– 1 lžíce sezamového oleje
– 1 lžíce rostlinného oleje
– 2 vejce
– Kukuřičné lupínky na ozdobu (volitelné)
– Řasy na ozdobu (volitelné)

Postup:

1. Příprava surovin: Ujistěte se, že máte uvařenou a vychladlou rýži, pokud je čerstvá. Pokud používáte zbylou rýži, rozdělte případné hrudky. Nakrájejte kimchi, cibuli, mrkev a jarní cibulku. Nakrájejte česnek.

2. Osmahněte zeleninu: Na pánvi nebo woku na středním ohni rozehřejte rostlinný olej. Přidejte nakrájenou cibuli, mrkev a nasekaný česnek. Osmahněte zeleninu do změknutí, asi 3-4 minuty.

3. Přidejte kimchi: Vmíchejte nakrájené kimchi a vařte dalších 2 minuty, aby se chutě spojily.

4. Přidejte rýži: Přidejte vychladlou rýži do pánve, rozdělujte hrudky vařečkou. Důkladně promíchejte všechny suroviny.

5. Ochutnejte jídlo: Přidejte gochujang a sójovou omáčku. Pokračujte v míchání rýže a zeleniny, dokud není vše rovnoměrně obaleno omáčkou a prohřáté, asi 5 minut.

6. Zakončete sezamovým olejem: Rozlijte sezamový olej na smaženou rýži a dobře promíchejte. Přidejte nakrájenou jarní cibulku a promíchejte.

7. Smažte vejce: V samostatné nepřilnavé pánvi opečte vejce dle vaší chuti (sunny-side up je tradiční).

8. Podávání: Načepujte jižanskou smaženou rýži do mísy a na každou porci dejte smažené vejce. Podávejte s kukuřičnými lupínky a řasami na ozdobu, pokud chcete.

Užijte si svou chutnou a sytou jižanskou smaženou rýži s kimchi a vejci! Toto jídlo je ideální na rychlý oběd nebo večeři a jistě uspokojí vaše touhy po něčem odvážném a chutném.