VELKÁ PUSA PRO DALIŠ

Břehy Velkého kanálu jsou přeplněny turisty, kteří snímají mistrovsky maskované postavy na Canevale. Turisté se mačkají s pendleři o místo na vaporettech. “Projděte!” zahuláká jeden starší Benátčan, úspěšně si obsadí místo mezi zahraničními hosty. V blízkosti se městský hygienický pracovník prochází ulicemi se sazemi a stěžuje si na nepříjemné věci.

Pro Benátky to je známka návratu časů, kdy se vrátila po pandemii do města, které jeho obyvatelé milují a zároveň nenávidí turisty, kteří sem ročně utratí 3 miliardy dolarů, ale zanechají za sebou 70 000 tun odpadků, potlučené ulice a občas ukradenou gondolu.

Zasažené ničivými povodněmi vytvořily Benátky inženýrský zázrak kovových bariér, které se mohou v kanálech zvedat a spouštět, aby chránily paláce, náměstí a kostely. Nyní, jako odpověď na obavy obyvatel, že se z Benátek stává glorifikovaný vodní park, se toto lagunové město, které přitahuje už od středověku užaslé návštěvníky, snaží stát laboratoří pro zjišťování, jak se vypořádat s moderními neduhy: záplavou turistů na instagramovatelné destinace od Savannah v Georgii po Hallstatt v Rakousku.

“Po 50 letech debat o tom, co s masovou turistikou dělat, konečně něco děláme,” řekl radní Simone Venturini.

Test, trvající 29 dnů, který měl začít 25. dubna po sérii odkladů, vyžaduje, aby si jednodenní turisté rezervovali a zaplatili vstup na jádro ostrova Benátky. Městský úřad zdůraznil, že turisté po celém světě již dlouho platí vstupné do muzeí, archeologických lokalit, a dokonce i do kostelů, přičemž oblíbenější místa přecházejí na omezení počtu návštěvníků nebo časová okna. Tento systém, který tvrdí, že je jemnou variantou těchto opatření, je.

Není nic vidět: Oblíbené evropské destinace chtějí méně turistů.

Pokud se nové poplatky (původně stanovené na 5 eur, tj. 5,38 dolarů) prokážou jako úspěšné, úředníci tvrdí, že se budou nadále vztahovat na určité dny, zejména v hlavní sezóně, kdy turisté mohou místní převyšovat třemi ku jedné. Přenocování návštěvníci, kteří již platí turistickou taxu v hotelích, budou osvobozeni.

Dalším experimentálním opatřením, které začne v srpnu, bude omezení počtu osob ve skupinách na 25. To navazuje na zákaz vjezdu lodí do historického centra města, který platí od roku 2021, což znemožňuje obrovským lodím plavit se kolem náměstí sv. Marka kanálem Giudecca a zakotvit v historickém centru – ale stále se mohou přistavit nedaleko. Benátky také zakázaly nové suvenýry na hlavních cestách města a nové hotely nyní musí získat schválení radnice.

V jedno odpoledne, přes video kamery umístěné v pozorovacím centru na policejním úřadu, se ukazovaly záběry turistů, kteří se proplétají úzkými uličkami. Síť kamer a senzorů pomáhá policii varovat před přeplněním. V třech místnostech plných obrazovek můžou policisté počítat počet turistů na různých místech a dokonce posoudit, odkud pocházejí kontrolováním původu jejich mobilních telefonů.

Umělá inteligence představuje revoluci ve službách policie, na olympiádě a dále

Šéf policie Marco Agostini uvedl, že se pohyb osob poblíž slavného Hotelu Danieli v posledních 24 hodinách zvýšil na 17 752.

“Pokud je náměstí nebo ulice přeplněné, můžeme přesměrovat pěší provoz nebo ho uzavřít, abychom se vyhnuli zúžení,” vysvětlil.

Počet přespávajících návštěvníků loni dosáhl rekordního počtu více než 3,5 milionu. Jednodenní turisté – kteří utrácejí mnohem méně eur – čítají odhadem 10 milionů ročně, byť to může zahrnovat lidi, kteří navštíví více než jednou. Mezitím se počet obyvatel jádra Benátek snížil na méně než 50 000 lidí – méně než celkový počet lůžek v hotelech a krátkodobých pronájmech.

Inženýrský zázrak právě zachránil Benátky před povodní. Co až stoupnou hladiny moří?

Ačkoli zastavení mezinárodního turismu pandemií poškodilo zdejší hospodářství, také Benátčanům poskytlo snový pohled na svět, kde bylo město opět jejich vlastní. Loni, kdy se návštěvníci znovu objevili, město také dostalo výstražný signál. UNESCO odborníci navrhli, aby byly Benátky přidány na “Seznam světového dědictví v ohrožení” – potenciální PR noční můra pro úřad starosty. Mezi důvody byla neschopnost města kontrolovat masovou turistiku.

Skupina odborníků z UNESCO nakonec městu dala oddech, částečně aby vyhodnotila dopady nového vstupního poplatku a dalších oficiálních snah.

UNESCO chce přidat Benátky na seznam ohroženého světového dědictví.

“Ale to neznamená, že jsou z prohnilého háku,” řekl Peter Debrine, vedoucí obslužného důstojníka při UNESCO, umělecké, kulturní a vědecké organizaci OSN. “Myslím si, že výbor chce vidět, jak se tato opatření vyvíjejí.”

Příznivci ochrany zmiňují poplatek za jednodenní turisty jako příliš málo a příliš pozdě, poukazují na to, že 5eur na vstupenku je méně než cena cappuccina na náměstí sv. Marka. Nazývají to politickým divadelnictvím, které má za cíl dát dojem, že se omezují návštěvníci a uspokojí se tak UNESCO, aniž by urazili silné obchodní lobby v Benátkách, které se živí a umírají na turismu.

“Soustředíme se na přežití,” řekla Jane da Mosto, občanská aktivistka, která se provdala za rodinu se středověkými kořeny v Benátkách. “Není to tak jednoduché jako peníze.”

Někteří příznivci ochrany poukazují na rozpadající se, ponořené schodiště starobylých paláců, aby ukázali, že masová turistika – převážně armády vodních taxi s bohatými návštěvníky – poškozuje Benátky a zhoršuje erozní účinky přílivu a povodní.

Ale většina aktivistů říká, že mnohem větším problémem je rozklad sociálního prostředí a tradic v Benátkách.

Knihovní recenze: ‘Venice’ je brilantní nová historie jedinečného města.

Úředníci tvrdí, že se snaží, aby velké události, jako je karneval, nebyly tak obtěžující pro místní obyvatele, předělávají jej od pandemie například na “roztřesenou” oslavu. Více představení se nyní koná mimo hlavní jeviště. Organizátoři také omezili dav na náměstí sv. Marka.

Často kladené otázky (FAQ)

1. Co znamená maskované postavy na Canevale?
– Maskované postavy na Canevale jsou oblečení a maskovaní účastníci benátského karnevalu, který se koná každoročně v Benátkách.

2. Proč jsou Benátky známé a zároveň nenáviděné turisty?
– Benátky jsou oblíbenou turistickou destinací kvůli svému historickému a kulturnímu bohatství. Nicméně, turisté zanechávají za sebou velké množství odpadků a poškozené ulice, což způsobuje rozčarování a nevoli místních obyvatel.

3. Jak Benátky reagují na problém přeplnění turistů?
– Benátky zavádějí různá opatření, jako je vstupní poplatek pro jednodenní turisty a omezení počtu osob ve skupinách. Cílem těchto opatření je omezit počet turistů a zkvalitnit jejich návštěvu.

4. Jaký je účel vstupního poplatku pro jednodenní turisty?
– Vstupní poplatek má za cíl omezit počet turistů a finančně přispět na ochranu, údržbu a opravy kulturního dědictví Benátek.

5. Jaká další opatření Benátky plánují zavést?
– Dalším experimentálním opatřením je omezení počtu osob ve skupinách na 25 a zákaz vjezdu lodí do historického centra města. Benátky také zakazují nové suvenýry na hlavních cestách města a nové hotely musí získat schválení radnice.

6. Jak technologie pomáhá řešit problém přeplnění turisty?
– Síť kamer a senzorů instalovaných v Benátkách pomáhá policii monitorovat a varovat před přeplněním některých oblastí města. Umělá inteligence také pomáhá při zpracování těchto dat.

7. Proč byly Benátky navrženy na seznam ohroženého světového dědictví UNESCO?
– Benátky byly navrženy na seznam ohroženého světového dědictví kvůli problémům s masovou turistikou a nedostatečnou schopností města kontrolovat a regulovat tok turistů.

8. Jaké další problémy pociťují obyvatelé Benátek kvůli turismu?
– Kromě škod způsobených masovou turistikou, místní obyvatelé také trpí rozkladem sociálního a tradičního prostředí ve městě.

Definice klíčových termínů

– Canevale: Benátský karneval, který se každoročně koná ve městě.

– Pendleři: Osoby, které dojíždějí ze svého bydliště do zaměstnání.

– Vaporetty: Veřejná doprava ve formě lodí, která je v Benátkách využívána turisty i místními obyvateli.

– Lagunové město: Město nacházející se ve vodním prostředí laguny.

– Erozní účinky přílivu: Poškození způsobené vlnami vody při přílivu, které vede ke zhoršování stavu budov a ulic.

Související odkazy
Benatky.cz
UNESCO Česká republika
Historie policie