Ukrajina potřebuje téměř 9 miliard dolarů na obnovu kulturních památek po ruské invazi, říká UNESCO

Podle Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO) bude Ukrajina potřebovat téměř 9 miliard dolarů během následující dekády na obnovu svých kulturních památek a cestovního ruchu po ruské invazi a válce. UNESCO odhaduje, že spojený sektor kultury a turismu v zemi během dvouleté války přišel o více než 19 miliard dolarů. V důsledku bojů bylo poškozeno 341 kulturních památek po celé Ukrajině za cenu 3,5 miliardy dolarů, včetně měst Lvov a Oděsa.

Čiara Dezzi Bardeschi, ředitelka kanceláře UNESCO v Ukrajině, uvedla, že katedrála v Oděse je jedním z příkladů vážně poškozených míst. “Je symbolem celé komunity s hlubokým spirituálním a historickým významem,” řekla Dezzi Bardeschi.

V červenci 2023 UNESCO ostře odsoudilo “smělé útoky provedené ruskými silami” na historické budovy v centru Oděsy, kterou agentura loni označila jako ohrožené světové dědictví. Útok si vyžádal nejméně dvě oběti na životech a poškodil několik památek, včetně 18. století Katedrála Proměnění Páně, hlavní pravoslavné církve v Oděse.

UNESCO uvedlo, že úmyslné ničení kulturního dědictví, včetně náboženských budov a artefaktů, může představovat válečný zločin. Mezinárodní trestní soud poprvé vznesl obvinění z válečných zločinů, které zahrnovaly úmyslné útoky na historické náboženské památky a budovy v případu Mali v roce 2015.

Často kladené otázky (FAQ)

1. Kolik peněz bude Ukrajina potřebovat na obnovu svých kulturních památek a cestovního ruchu?
Podle UNESCO bude Ukrajina potřebovat téměř 9 miliard dolarů během následující dekády.

2. Jaké ztráty utrpěl spojený sektor kultury a turismu během války?
UNESCO odhaduje, že během dvouleté války přišel spojený sektor kultury a turismu v Ukrajině o více než 19 miliard dolarů.

3. Kolik kulturních památek bylo poškozeno v důsledku bojů?
V důsledku bojů bylo poškozeno 341 kulturních památek v celé Ukrajině.

4. Jakým způsobem byla poškozena katedrála v Oděse?
Katedrála v Oděse byla vážně poškozena během ruské invaze. UNESCO ji označuje za symbol celé komunity s hlubokým spirituálním a historickým významem.

5. Jaká památka byla označena UNESCO jako ohrožené světové dědictví?
Centrum Oděsy bylo označeno jako ohrožené světové dědictví. Zde byly poškozeny historické budovy během útoků ruských sil.

6. Jaká památka v Oděse byla poškozena útokem a představuje hlavní pravoslavní církev?
Katedrála Proměnění Páně, z 18. století, byla poškozena útokem a představuje hlavní pravoslavnou církev v Oděse.

7. Jaká je možná právní kvalifikace úmyslného ničení kulturního dědictví?
UNESCO uvádí, že úmyslné ničení kulturního dědictví, včetně náboženských budov a artefaktů, může představovat válečný zločin.

8. Kdy bylo poprvé vzneseno obvinění z válečných zločinů souvisejících s útoky na historické náboženské památky?
Poprvé bylo obvinění z válečných zločinů souvisejících s útoky na historické náboženské památky a budovy vzneseno v případu Mali v roce 2015.

Doporučené odkazy:
Organizace spojených národů pro vzdělávání, vědu a kulturu (UNESCO)