Pomozte ochránit korálové útesy ve Fidži

Pod hladinou jsou korálové útesy ve Fidži pokladem mořské biodiverzity, která okouzlila potápěče svou kouzelnou krásou, která připomíná podmořský svět z filmu Hledá se Nemo. Zejména chráněná oblast Namena Marine Reserve ve Fidži sloužila jako inspirace pro tuto milovanou animovanou pohádku. Právě zde se tým animátorů z Pixaru ponořil do výzkumu vodního prostředí, aby zachytil podstatu oceánu a místo, které mě také fascinuje svým kouzlem. S pomocí zkušených potápěčů z Jean-Michel Cousteau Resort a pokročilých technologií mého potápěčského počítače Apple Watch Ultra 2 se vznáším nad korálovou stěnou jako australský dentista ze snímku Hledá se Nemo.

Avšak takovýmto útesům hrozí nebezpečí a Fidži si toho je vědomo. S ohledem na význam korálových útesů pro životní prostředí, obyvatele Fidži a příjmy z cestovního ruchu se země věnuje jejich ochraně a obnově a zároveň nabízí návštěvníkům možnost přispět. “Bez chráněného prostředí a kultury bychom ztratili to, co přitahuje návštěvníky na naše břehy,” vysvětluje Brent Hill, výkonný ředitel společnosti Tourism Fiji. “Aktivně spolupracujeme s představiteli průmyslu, komunity a vlády, abychom se ztotožnili s cíli udržitelnosti na celostátní úrovni, prosazovali ekologicky šetrné postupy, podporovali ochranu životního prostředí a přispívali ke společensky založenému turismu, zatímco zároveň přecházíme na obnovitelnou energii.”

V rámci programu Fidži Loloma Hour, který bude spuštěn na konci roku 2024, se dovolená změní v trvalou radost tím, že návštěvníci budou mít možnost přispět prostřednictvím environmentálních, kulturních a komunitních iniciativ po dobu jedné hodiny denně. Tímto se Fidži snaží ukázat, že pravá spokojenost pramení z štědrosti. Dále iniciativa Bula Blue od společnosti Tourism Fiji a PADI bude usilovat o to, aby se Fidži stalo nejlepším udržitelným cestovním cílem s největší sítí PADI Eco Center. Cílem je do roku 2030 zvýšit počet chráněných mořských oblastí o 30 %, zavést projekt Adopt the Blue na všech potápěčských lokalitách a prostřednictvím programu PADI AWARE nabídnout Fidžijcům kariéru v potápění a podporu místních ochranářských projektů.

Časté dotazy (FAQ):

1. Co jsou korálové útesy ve Fidži?
Korálové útesy ve Fidži jsou bohatým zdrojem mořské biodiverzity a jsou inspirací pro známou animovanou pohádku Hledá se Nemo. Zejména chráněná oblast Namena Marine Reserve ve Fidži sloužila jako inspirace pro tento film.

2. Jaká je současná situace ohledně ochrany korálových útesů ve Fidži?
Fidži si je vědomo důležitosti ochrany korálových útesů pro životní prostředí, obyvatele a cestovní ruch. Země se věnuje ochraně a obnově útesů a nabízí návštěvníkům možnost přispět prostřednictvím různých iniciativ.

3. Jaká je role společnosti Tourism Fiji?
Společnost Tourism Fiji aktivně spolupracuje s představiteli průmyslu, komunity a vlády ve snaze dosáhnout cílů udržitelnosti na celostátní úrovni. Prosazuje ekologicky šetrné postupy, ochranu životního prostředí a podporu společensky založeného turismu.

4. Jaký je cíl programu Fidži Loloma Hour?
Program Fidži Loloma Hour, který bude spuštěn na konci roku 2024, má za cíl změnit dovolenou v trvalou radost. Návštěvníci budou mít možnost přispět prostřednictvím environmentálních, kulturních a komunitních iniciativ po dobu jedné hodiny denně.

5. Co je iniciativa Bula Blue?
Iniciativa Bula Blue od společnosti Tourism Fiji a PADI se snaží udělat z Fidži nejlepší udržitelný cestovní cíl s největší sítí PADI Eco Center. Cílem je zvýšit počet chráněných mořských oblastí o 30 % do roku 2030 a nabídnout Fidžijcům kariéru v potápění a podporu místních ochranářských projektů prostřednictvím programu PADI AWARE.

6. Kde najdete další informace o ochraně korálových útesů ve Fidži?
Další informace o ochraně korálových útesů ve Fidži najdete na oficiálních webových stránkách společnosti Tourism Fiji: www.fiji.travel.