Nové turistické horké fleky v ostrovech Bangaram a Thinnakara

Ostrovy Bangaram a Thinnakara v souostroví Lakshadweep mají kromě krásných pláží, průzračné vody a korálových útesů za sebou také zajímavý příběh. Nedáv návštěva indického premiéra Narendry Modiho na ostrově Bangaram, obklopeném tyrkysově modrými vodami, pestrobarevnými korálovými útesy a různými formami mořského života, z něj udělala turistický hit. Nedaleký ostrov Thinnakara také těží z pozornosti, kterou tento incident přinesl, spolu s diplomatickým konfliktem mezi Indií a Maledivami kvůli urážlivým komentářům některých maledivských představitelů na sociálních médiích vůči Modimu a Indii.

Kromě krásných pláží, rozlehlých lagun s průzračnou vodou a klidného prostředí mají oba ostrovy také za sebou zajímavý příběh svého jména. “Název Thinnakara pochází ze slova ‘Thinna Kara’ (malajámské slovo, které znamená země, kde někdo jedl jídlo). Příběh praví, že skupina válečníků z království Chera na jedné lodi ztroskotala a našla útočiště na tomto ostrově. Tam objevili mnoho kokosových stromů a jejich plody použili, aby uhasili žízeň a hlad. Bangaram bylo odvozeno od slova ‘Banna Kara’ (znamená země, do které přišli lidé). Tito válečníci pak pokračovali na Bangaram s nadějí, že najdou únikovou cestu na pevninskou část,” řekl místní obyvatel Agatti, který šest měsíců žije na ostrově Thinnakara a sbírá mízu z kokosových stromů na výrobu kokosového cukru.

Kromě lagun a průzračné vody obývané různými druhy mořských živočichů se poblíž Bangaramu nachází také pozůstatky lodního vraku, který je nyní vyhledávaným místem pro potápění s šnorchlem. “Tento vrak se pravděpodobně stal více než před 200 lety,” řekl Saifullah. Je to pravděpodobně jediná ekosystém lodního vraku na světě, kde můžete doslova jít mořem a zahlédnout množství mořského života. Voda v této oblasti bývá většinu času začůrání hluboká a člověk se tak může jednoduše dostat na místo a pomocí šnorchlovacího brýle pozorovat různé druhy ryb. Dokonce si z ruky nechají okusovat sušenky nebo chléb. Saifullah řekl, že jeho otec a jeho praděd vyprávěli o tomto vraku, když byl ještě dítě. “Dříve byly pozůstatky od pobřeží dále. Teď jsou blíže břehu,” sdělil.

Bangaram byl turistickou destinací již dlouhou dobu, přičemž na ostrově bývalo kasino a rezorty, které však později byly uzavřeny, pravděpodobně kvůli problémům s požadovanou dostupností Lakshadweepu, dodal Saifullah. V současnosti má jediným dopravcem Alliance Airlines jediný denní let na Agatti Island se dvěma lety ve středu a v neděli. Kromě letu je zajištěna pouze jedna plavba týdně mezi Kochi a Kavaratti. To se však brzy změní vzhledem k plánu dát souostroví výraznou obnovu s mnoha velkými projekty, začínajícími zlepšením konektivity. Oba ostrovy Bangaram a Thinnakara jsou dosažitelné ve 45 minutách plavby lodí z Agatti, pokud není moře příliš bouřlivé, což je jediné letiště v Lakshadweepu. Kromě blízkosti jediného letiště v souostroví mají oba ostrovy také neobydlenou povahu, jsou plné kokosových stromů a na ostrově Thinnakara žije pouze 15 lidí šest měsíců v roce, kdy vyrábějí kokosový cukr. Správa Lakshadweep provozuje pětihvězdičkový resort na ostrově Bangaram a kromě toho na ostrově není nic, ani obchod ani lidé zvenčí. Nedobydlený charakter ostrovů je také jednou z atrakcí a občas sem přichází turisté ubytovaní v Agatti, aby se prošli po pozemku resortu a zase odešli. Hosté ubytovaní zde si zatím mohou užít klidu a ticha, bez vnějšího hluku, ale jenom se šuměním mořského větru.

“Toto místo je jedno z nejkrásnějších na světě. Byla jsem tady před 8 lety a chtěla jsem toto místo ukázat svým přátelům. Proto jsem sem přijela znovu,” řekla Joanna Ambika, adoptovaná Indka žijící ve Švédsku. Swapnil a Jyothi, novomanželé na svatební cestě na Bangaram, sdíleli také podobný názor. “Nevím, proč Indie dává přednost cestování na Maledivy nebo do Bali, když má toto nejkrásnější místo,” řekl Swapnil. Myslí si, že lidé by měli cestovat více do Lakshadweepu, protože zde jsou lepší zařízení, lidé s výbornou pohostinností a dobré jídlo. “Bylo by skvělé, kdyby se přidaly další lety kvůli spojení,” řekla Jyothi. Bangaram by v brzké době mohl mít další ubytovací zařízení, a pokud se podaří vyřešit právní spory, 22-akrový rezort na ostrově Thinnakara by mohl být také zbudován soukromým týmem. Pokud budou na těchto plážích poskytovány více takovýchto možností, bude turistická krajina Lakshadweepu procházet velkými změnami.

Časté otázky založené na hlavních tématech a informacích uvedených v článku:

1. Jaké jsou hlavní atrakce ostrovů Bangaram a Thinnakara v souostroví Lakshadweep?
2. Jak pocházejí názvy těchto ostrovů?
3. Kde se poblíž ostrova Bangaram nachází potápění s šnorchlem?
4. Jaká je dopravní dostupnost těchto ostrovů?
5. Jaká je povaha a atmosféra těchto ostrovů?
6. Jaký je názor turistů na Lakshadweep jako turistickou destinaci?

Definice klíčových pojmů nebo odborného žargonu použitého v článku:

1. Souostroví Lakshadweep – skupina ostrovů v Indickém oceánu, nacházející se na pobřeží Indie.
2. Korálové útesy – hranolové nebo nespojené masívy korálů, které rostou v mělkých vodách a vytvářejí bariéru nebo útes.
3. Vrak – zbytky potopené lodě nebo jiného plavidla na dně moře nebo jezera.
4. Kokosový cukr – přírodní sladidlo vyrobené z šťávy kokosového květu.

Navrhované související odkazy na hlavní doménu (ne podstránky) ve formátu název odkazu, ale pouze pokud jste si jisti, že URL je 100% platná, nepřidejte odkazy typu example.com. Delší URL upravujte => používejte pouze odkazy na hlavní doménu, ne na podstránky.

1. Lakshadweeptourism.com – oficiální turistický web Lakshadweepu
2. Alliance Airlines – oficiální stránka společnosti Alliance Airlines, provozovatele letů na Agatti Island