Letní dovolená v Evropě: Rozdíly v cenách oblíbených destinacích

Letošní léto může být zajímavé pro ty, kteří plánují dovolenou v Evropě. Podle nových zpráv se ceny některých oblíbených destinací zvyšují, zatímco jiné se zlevňují. Britští turisté jsou varováni, že Španělsko a Řecko se stávají dražšími, zatímco jiné destinace se zlevňují.

Průzkum provedený novinami The Mirror ve spolupráci se srovnávačem letenek Hopper ukázal, že průměrné ceny letenek do Menorky ve Španělsku se od roku 2020 zvýšily ze 178 liber na 291 liber, což je nárůst o 63 procent. Výrazný nárůst cen je zaznamenán také u letů do Barcelony, kde se ceny zvýšily o 30 procent, z 143 liber na 187 liber.

Další španělské destinace, které zaznamenaly zvýšení cen, zahrnují Malagu a Ibizu. Ceny letů do Malagy se zvýšily o 28 procent na 246 liber ze 129 liber a lety do Ibizy zdražily o 17 procent z 182 liber na 213 liber.

V Řecku se ceny letů do Athén a Mykonosu zvýšily o 23 procent a 22 procent na 223 liber a 340 liber. Portugalské destinace Faro a Porto zaznamenaly zvýšení cen o 19 procent a 17 procent na 234 liber a 182 liber.

Naštěstí ne všechny destinace zdražují. V Portugalsku se zlevnily lety do Funchalu o 20 procent na 207 liber. V Řecku se zlevnily Lesbos a Souda o 13 procent na 21 liber a 318 liber. V Tenerife ve Španělsku se lety zlevnily o 13 procent na 296 liber. V Turecku se zlevnily lety do Antalye a do Lisabonu v Portugalsku o 5 procent a 3 procenta na 248 liber a 170 liber.

Pokud plánujete letní dovolenou v Evropě, je důležité sledovat vývoj cenové politiky na oblíbených destinacích. Některé z nich se stávají dražšími, zatímco jiné nabízejí výhodnější ceny. Před rezervací je proto vhodné provést průzkum a porovnat různé nabídky letenek a ubytování.

Často kladené otázky (FAQ):

1. Jaké destinace se v Evropě zdražují pro letní dovolenou?
Destinace, které se pro letní dovolenou v Evropě zvyšují, jsou Španělsko (včetně Menorky, Barcelony, Malagy a Ibizy), Řecko (včetně Athén a Mykonosu) a Portugalsko (Faro a Porto).

2. Které destinace naopak nabízejí levnější lety?
Některé z levnějších destinací pro letní dovolenou v Evropě zahrnují Funchal na Madeiře (Portugalsko), Lesbos a Souda (Řecko), Tenerife (Španělsko) a Antalyu (Turecko).

3. Jaké jsou konkrétní změny cen letenek do vybraných destinací?
Ceny letenek do Menorky ve Španělsku se zvýšily o 63 procent, do Barcelony o 30 procent, do Malagy o 28 procent, do Ibizy o 17 procent, do Athén o 23 procent, do Mykonosu o 22 procent, do Faro o 19 procent, do Porto o 17 procent.

Naopak, letenky do Funchalu se zlevnily o 20 procent, do Lesbosu o 13 procent, do Soudy o 13 procent, do Tenerife o 13 procent, do Antalye o 5 procent a do Lisabonu o 3 procenta.

4. Jakou strategii doporučujete pro rezervaci levnějších letů?
Před rezervací letenek je vhodné provést průzkum a porovnat různé nabídky. Sledování vývoje cenové politiky na oblíbených destinacích může také pomoci při výběru výhodnějších cen.