Gallus Handcrafted Pasta: Opening a New Chapter in Waterbury

Gallus Handcrafted Pasta is set to make its debut this summer in the historic Waterbury mill, marking a new chapter in the town’s culinary scene. Owned by Eric Warnstedt, the chef and owner of Heirloom Hospitality, Gallus will occupy the space previously inhabited by the renowned Hen of the Wood, which recently relocated.

Alongside Hen of the Wood in Burlington, Doc Ponds in Stowe, and Prohibition Pig in Waterbury, Gallus will join the illustrious list of establishments under the Heirloom Hospitality umbrella. Warnstedt’s team has also partnered with the Hilton Burlington Lake Champlain to introduce a casual seafood restaurant called Original Skiff Fish + Oyster later this spring.

When it opens its doors at 92 Stowe Street, Gallus will focus on offering dinner with a special emphasis on fresh, homemade pasta. The large kitchen at Hen of the Wood will serve as the commissary for Gallus, ensuring that guests enjoy the finest quality pasta. Leading the team at Gallus are executive chef Antonio Rentas and general manager Emmi Kern, who both have ownership stakes in the venture.

Gallus aims to overcome the previous challenges faced by the kitchen limitations at the mill by adopting a commissary approach. In addition to a variety of tantalizing pasta dishes, such as mushroom lasagna and garganelli with oxtail ragù, Gallus will also offer delectable starters and non-pasta entrées.

The name “Gallus” pays homage to the ancestor of the domesticated chicken, Gallus gallus, and serves as a nostalgic nod to the original Hen of the Wood. The interior of Gallus is undergoing a makeover to create a distinct ambiance that sets it apart from its predecessor.

Warnstedt envisions Gallus as a place that caters to regular diners, aiming for a more casual and approachable dining experience compared to Hen of the Wood. While menu pricing is yet to be determined, Warnstedt hopes that Gallus will become a weekly dining destination for locals and visitors alike, serving as a gathering place for the community.

Gallus Handcrafted Pasta se chystá na svůj debut letos v létě v historickém mlýně ve Waterbury a tím bude zahájena nová kapitola kulturní scény ve městě. Patřící Ericu Warnstedtovi, chefovi a vlastníkovi společnosti Heirloom Hospitality, bude Gallus obsazovat prostor, který nedávno opustil známý Hen of the Wood.

Společně s Hen of the Wood v Burlingtonu, Doc Ponds ve Stowe a Prohibition Pig ve Waterbury se Gallus připojí k významnému seznamu zařízení z podkroví Heirloom Hospitality. Warnstedtův tým se také spolupracuje s hotelem Hilton Burlington Lake Champlain na představení neformálního mořského restaurace s názvem Original Skiff Fish + Oyster na přelomu jara.

Když Gallus otevře své dveře na adrese 92 Stowe Street, zaměří se na nabídku večeře s hlavním důrazem na čerstvé domácí těstoviny. Velká kuchyně v Hen of the Wood bude sloužit jako komisariát pro Gallus a zajistí, že hosté si vychutnají těstoviny nejvyšší kvality. Vedoucí týmu v Gallus jsou výkonný šéfkuchař Antonio Rentas a generální manažer Emmi Kern, kteří mají podíly v projektu.

Gallus se snaží překonat předchozí výzvy, kterým čelila kuchyně v mlýně, přijetím komisaristického přístupu. Kromě různých lákavých těstovinových jídel, jako je hřibová lazanje a garganelli s omáčkou z hovězího ocasu, bude Gallus také nabízet vynikající začátečníky a hlavní jídla bez těstovin.

Název “Gallus” je poctou předkovi domestikovaného kuřete, Gallus gallus, a slouží jako nostalgický pokyn na původní Hen of the Wood. Interiér Gallusu prochází proměnou, aby vytvořil jedinečnou atmosféru, která ho odlišuje od svého předchůdce.

Warnstedt představuje Gallus jako místo pro pravidelné hosty, s cílem nabídnout neformální a přístupný zážitek ze stravování ve srovnání s Hen of the Wood. Zatím není stanoveno cenové hladiny menu, Warnstedt doufá, že Gallus se stane týdenními cílem stravování pro místní obyvatele i návštěvníky a poslouží jako místo setkávání pro komunitu.