Artičoky: Více než jen pouhá zelenina

Artičoka je rostlina z čeledi bodlákovitých, která může být pro některé lidi doslova záhadou. Je to opravdu zajímavá rostlina a někteří se mohou ptát, jakou část má jíst. Ale jakmile se dostanete k její masité srdci, můžete toto všestranné zeleninové jídlo použít v mnoha pokrmech. Nechcete-li pouze vařit nebo smažit, můžete vyzkoušet tyto 15 zábavných receptů s artičokami.

1. Sendvič se špenátem, kuřetem a artyčoky
Tento sendvič je nejen chutný, ale také snadno připravitelný. Obsahuje kouřené tofu, sladkou papriku a cibuli spolu s čerstvou zeleninou a ochucený artičokovým špenátem. Je to jednoduchý a zdravý recept, který byste rozhodně měli zkusit.

2. Dip se špenátem a artičokami
Tento veganský dip se špenátem a artičokami je plný sýrové, krémové a slané chuti. Je ideální pro večírky a můžete jej servírovat s opečeným bagetem, tortillou nebo bezlepkovými sušenkami.

3. Těstoviny s čočkou a srdíčky z artičoků
Pokud máte rádi slané pokrmy, vyzkoušejte tyto těstoviny s čočkou a srdíčky z artičoků. S přidáním kmínu, koriandru, mořské soli a červeného pepře vytváříte výraznou chuť, kterou pak osvěžíte trochou citronové šťávy. Krémový špenát a artičoky tak vznikne dokonalá kombinace chutí.

4. Krémový dip s artičokem a listy palmového srdce
Připravit artičoky může být někdy dost namáhavé. Pokud máte chuť na artičoky, ale nechcete se s nimi trápit, vyzkoušejte tento recept na krémový dip s artičokem a listy palmového srdce. Stačí kombinovat artičoky, listy palmového srdce, kale, olivový olej a koření a vytvoříte tak krémový dip, který můžete použít jako pomazánku či omáčku na párty.

5. Plněné artičoky
Plněné artičoky jsou jedním z nejoblíbenějších pokrmů s artičokami. Je to jednoduchý a chutný pokrm, který můžete použít jako předkrm nebo hlavní jídlo.

6. Artičoky s rýží
Tento jemný pokrm s artičokami a rýží je lahodným zpestřením jídelníčku. Plný chuti a aromatických vůní je ideální jako příloha ke každému jídlu.

7. Grilované artičoky s česnekovým dipem
Máte rádi grilování? Pak si musíte vyzkoušet grilované artičoky s česnekovým dipem. Tekoucí dojem ze šťavnatých artičok oceníte ještě víc s tímto skvělým dipem.

8. Těstoviny s artičokami a strouhankou
Těstoviny s artičokami a chlebovou strouhankou jsou jedinečné svým chuťovým zážitkem. Kořeněné artičoky, křupavá strouhanka z žitného chleba a kapary spolu skloubí jedinečné aroma, které tyto těstoviny odlišuje od běžných těstovin s artičokami.

9. Špenátový a artičokový sufle
Toto špenátové a artičokové sufle je vynikající alternativou k tradičnímu sufle z vajec. Výsledkem jsou sytě zelené „sýrové“ laloky tofu a zeleniny obalené v křehkém těstíčku. Vyzkoušejte tento sufle, které bude skvělou volbou pro snídani.

10. Veganský artyčokový sendvič
Artyčokový sendvič je oblíbeným pokrmem v New Englandu, který se skládá z náplně na bázi majonézy v měkkém, opečeném a máslem potřeném rohlíku. Tento klasický sendvič lze snadno vegansky upravit pomocí srdíček z artičoků, veganské majonézy a trochy sušeného dulse. Vyzkoušejte tento chutný artyčokový sendvič!

11. Scramble z tofu se špenátem a artičokami
Tento energie nabíjející pokrm je plný vynikajících chutí. Black soli dává tofu vaječný nádech, olivy, pečená paprika a artičoky mu dodávají sytou a slanou chuť, kterou milujeme na antipastu. Basilika přidává čerstvou vůni, ale můžete ji nahradit špenátem.

12. Veganské špenátové těstoviny se smetanovou česnekovou omáčkou
Tato veganská omáčka je skvělou volbou pro milovníky jídla plného chuti. Rychlá, jednoduchá a plná zeleniny, kterou si můžete snadno připravit i na více porcí.

13. Artyčoky v pivním těstíčku
Vy jste se na to připraveni? Tyto artyčoky v pivním těstíčku jsou křehké a slané a jejich chuť je prostě neodolatelná. Můžete je podávat jako předkrm nebo je doplnit omáčkou podle vlastní chuti.

Nechte se inspirovat těmito recepty a objevte nové možnosti, jak využít artičoky ve vaší kuchyni!

Často kladené otázky (FAQ) o artičokách:

1. Co je artičoka?
Artičoka je rostlina z čeledi bodlákovitých, která je známá pro své masité srdce a jedlé listy. Je to víceletá rostlina pěstovaná kvůli svému chutnému a všestrannému použití v kuchyni.

2. Jak připravit artičoky?
Artičoky lze připravovat různými způsoby. Můžete je vařit, péct, smažit, grilovat nebo plnit. Nejčastěji se konzumuje masité srdce a vnější listy se vyhodí.

3. Jaké jsou výhody konzumace artičok?
Artičoky jsou bohaté na vlákninu, vitamíny, minerály a antioxidanty. Mají pozitivní vliv na zažívací systém, pomáhají snižovat hladinu cholesterolu, podporují funkci jater a mají protizánětlivé účinky.

4. Jak použít artičoky v kuchyni?
Artičoky mohou být použity v různých jídlech a receptech. Můžete je přidat do sendvičů, salátů, omáček, těstovin, dipů nebo vařit jako samostatné přílohy. Mají lahodnou a výraznou chuť, která se dobře kombinuje s dalšími přísadami.

5. Kde artičoky zakoupit?
Artičoky lze koupit v supermarketech, na farmářských trzích nebo u specializovaných prodejců zeleniny. Hledejte artičoky s pevnými a těžkými hlavicemi, které mají sytě zelenou barvu bez tmavých skvrn.

6. Existují různé druhy artičok?
Ano, existuje několik druhů artičok, včetně Globe artičoky, Violet de Provence artičoky a Green Globe artičoky. Tyto druhy se mohou lišit ve velikosti, tvrdosti a chuti.

Související odkazy:

Recepty.cz – Artičoky
Zahrada.cz – Pěstování artičok
Český rozhlas – Článek o artičokách